Wystawa czasowa

Zapraszamy na fascynujący spacer stanowiący artystyczną impresję na temat przyszłości śląskiego. Miejsca, w którym przeszłość: tradycja i historia, stapia się z przyszłością i nadzieją na nowoczesne, innowacyjne jutro. Gdzie zamiłowanie do precyzji i dyscypliny nie dusi kreatywności i twórczego ducha. Gdzie tradycja nie oznacza spowolnienia postępu i nie ogranicza otwartego myślenia o przyszłości przyjaznej ludziom i naturze. Gdzie Inny nie znaczy Obcy. Witamy Cię Gościu najserdeczniej, po śląsku.

Natura, bogactwo form i fascynujące procesy nią rządzące od zawsze inspirują ludzi sztuki i nauki, prowokując ich do nieprzerwanych twórczych eksploracji. Natura to ciągły ruch, nieustanne przeobrażanie, odradzanie, szukanie nowego oblicza. Wystawa nawiązuje do tego zjawiska, bo śląskie ma wiele cech, które pozwalają nadać mu miano „kreatywności inspirowanej naturą”.

Eksponaty wystawy

Instalacja
koronka koniakowska

Koniaków to niewielka miejscowość położona w Beskidzie Śląskim, pośród malowniczego górskiego pejzażu. To urokliwe miejsce słynie z niezwykłego, regionalnego rzemiosła: wytwarza się tu od pokoleń misternie „uheklowane”, czyli w szczególny sposób utkane szydełkiem koronki. Każda z nich posiada unikatowy charakter przekraczający znacznie ramy ludowego rękodzieła. Koronka koniakowska to splot nici stanowiący owoc wielu godzin misternego „heklowania”. Jest harmonijnym połączeniem kreatywności i precyzji. To wolny, twórczy duch ujęty w ramy zdyscyplinowania i perfekcji.
Prezentowana wystawa koronek została stworzona przez 150 artystek ludowych. Instalację tworzy 49 tradycyjnych koniakowskich serwet, tak zwanych „rózi”, metrowej średnicy w kolorze białym, kremowym i czarnym.

Nespoon jest artystką poruszająca się w licznych obszarach twórczości, od Street Art i ceramiki po przestrzenne instalacje. Praca, którą prezentuje w ramach wystaw, inspirowana jest formą koronek koniakowskich.

Instalacja
czytanie rysów twarzy

Śląskie przeobraża się dzięki energii i pomysłowości ludzi, dzięki ich obecności i zaangażowaniu. Instalacja odczytująca rysy twarzy osób zwiedzających, w lekkiej, nieco żartobliwej formie ma skłonić gości do symbolicznego zaangażowania: ich sylwetka prezentowana jest bowiem na tle przepływających za ich plecami pejzaży charakterystycznych dla śląskiego. Wyobraź sobie, że jesteś wśród nas i razem z nami budujesz śląskie przyszłości. Zapraszamy serdecznie!

Instalacja Łąka

THE MEADOW (łąka) to kinetyczna instalacja interaktywna będąca metaforą zielonej transformacji, w której wykorzystanie nowych technologii pozwala na rekultywację zdegradowanych ekologicznie obszarów poprzemysłowych. Technologia nie musi być wrogiem natury, wręcz przeciwnie – odpowiednio wykorzystana może być jej największym sprzymierzeńcem i jedyną nadzieją na jej ochronę. Transformacja energetyczna pozwala na rekultywację terenów pogórniczych, a powydobywcze hałdy mogą ulec przemianie – zostać zamienione w łąki, będące jednymi z najbardziej unikalnych i zagrożonych ekosystemów na świecie. To wszystko jest możliwe dzięki nowym źródłom energii ale przede wszystkim energii i determinacji ludzi.
Instalacja pozwala metaforycznie przetransformować energię naszego ruchu, gestu, na wirtualny wiatr kołyszący źdźbłami traw. Ponad 400 zaprojektowanych i stworzonych od podstaw, unikalnych modułów kinetycznych pozwala na bezgłośną pracę całej instalacji i indywidualną kontrolę każdego ze źdźbeł w 2 osiach, co w efekcie umożliwia na generowanie interaktywnej, dynamicznej choreografii łąki.
Grupa panGenerator odpowiedzialna była za stworzenie koncepcji, projekt, opracowanie dedykowanych rozwiązań technologicznych oraz kompleksową produkcję instalacji.

Śląski ogród

Czas na chwilę oddechu. W tej części wystawy zwiedzający mogą odpocząć wśród aranżacji scenograficznej budzącej skojarzenia z przyrodą charakterystyczną dla regionu. Utworzy ją konstrukcja zbudowana z naturalnych materiałów autorstwa śląskiej artystki Beaty Bojda: papieru i drewna, uzupełniona o elementy świetlne. Wyświetlany film prezentuje wybrane ujęcia pięknych, śląskich pejzaży.

Twórcy wystawy czasowej

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content