Województwo śląskie

Śląskie to leżący w sercu Europy tygiel kulturowy, w którym przez wiele stuleci współistniały i przenikały się tradycje narodowości polskiej, niemieckiej, czeskiej i żydowskiej, tworząc unikatowy charakter społecznego pejzażu „małych ojczyzn”. To obszar bogaty w wiele naturalnych surowców, przez pokolenia kojarzony przede wszystkim z przemysłem. Ostatnie lata stanowią okres dynamicznych przeobrażeń regionu. Wpływa na to naturalne piękno krajobrazu, nowoczesna infrastruktura oraz kreatywni i utalentowani ludzi. Ten niegdyś przemysłowy obszar, przeżywa obecnie okres intensywnej zielonej transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, skupionym na potrzebach mieszkańców i w trosce o środowisko naturalne. To rozwój inspirowany naturą, czerpiący z bogactwa tradycji, opierający się o wysokiej jakości wiedzę i innowacyjne, najnowocześniejsze rozwiązania.

Śląskie to miejsce pełne naturalnego piękna i zachwycającej przyrody. Region dumny ze swojej tradycji i kulturowego dorobku. Miejsce, w którym można doświadczyć natury, poznać kreatywnych i fascynujących ludzi. Wymarzona przestrzeń dla prowadzenia i rozwijania biznesu. To miejsce, które zmienia się dla Ciebie, a może zmieniać się również dzięki Tobie. Kraj pełen możliwości i szans, z których warto skorzystać.

Cechy śląskiego

Zielony region

Intensywne, trwające setki lat wydobycie surowców i rozwój przemysłu nie mogły nie odcisnąć piętna na środowisku, dlatego priorytetem jest przywrócenie równowagi ekologicznej. Podejmuje się w tym celu liczne działania. Śląskie jest krajowym liderem wdrażania programów ochrony powietrza oraz niskiej emisji zanieczyszczeń. Sukcesywne zagospodarowywane są również tereny poprzemysłowe, gdzie przywraca się ich wartość rekreacyjną podnosząc walory turystyczne regionu. Ma to wartość tym większą, że śląskie jest niezwykle bogate w unikatowe w skali kraju i Europy walory krajobrazowe i posiada ogromny potencjał dla rozwoju turystyki. Wizytówkami regionu są m.in. Zespół Klasztorny na Jasnej Górze w Częstochowie, Beskidy oraz Szlak Zabytków Techniki – jedyny w Polsce regionalny szlak turystyki industrialnej do którego zalicza się także, wyróżniona przez UNESCO, zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Tradycja i Kultura

Śląskie dba o tradycję, pielęgnuje bogatą przeszłość regionu. Kultywuje się tu zwyczaje inwestując równocześnie w przyszłość, czego dowodem są choćby rewitalizacje obiektów przemysłowych jak kopalnie, które obecnie służą rozwojowi kultury i promocji regionu.
UNESCO zwróciło uwagę na śląskie w 2015 roku, gdy Katowice zostały wyróżnione prestiżowym mianem Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki. Katowice otrzymały tytuł z uwagi na intensywność i różnorodność muzycznego potencjału poprzez organizację wielu wydarzeń festiwalowych (m.in. Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues Festival), dzięki prężnej działalności Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz twórczości artystów stanowiących część historii miasta – kompozytorów Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Gospodarka

Filmy o regionie

Znani ślązacy

Polityka

Wojciech Korfanty

Nauka

Zbigniew Religa
Ludwig Hirszfeld
Maria Goeppert-Mayer

Literatura

Szczepan Twardoch
Wojciech Kuczok

Teatr

Krystian Lupa
Grzegorz Jarzyna

Muzyka

Krystian Zimmerman
Henryk Mikołaj Górecki
Wojciech Kilar
Piotr Beczała
Adam Makowicz
Urszuka Dudziak
Krystyna Szostek-Radkowa
Monika Brodka
Dawid Podsiadło

Film

Kazimierz Kutz
Jan Jakub Kolski
Lech Majewski
Aleksandra Śląska
Katarzyna Sobańska
Marcel Sławiński

Sport

Jerzy Dudek
Otylia Jędrzejczak
Adam Małysz
Łukasz Podolski
Jakub Błaszczykowski
Łukasz Piszczek
Sebastian Kawa
Jerzy Kukuczka
Wanda Rutkiewicz

Plastyka

Waldemar Świerzy
Jerzy Duda-Gracz
Barbara Hoff

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content