Strefa dzieci

PROGRAM WARSZTATÓW

Warsztaty dla dzieci

11:00 – 11:45   Nauka heklowania, Fundacja Koronki Koniakowskie

13:00 – 13:45   Warsztaty naukowe, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

14:00 – 14:45   Warsztaty taneczne, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Warsztaty heklowania

Pod okiem góralek Anny Juroszek i Edyty Waszut dzieci będą mogły spróbować swoich sił w heklowaniu koniakowskich koronek. Przy pomocy szydełka (heknadli) i nici stworzą swój pierwszy łańcuszek, a potem koronkowe motywy zwane „kwiotkami”. Pozwoli im to docenić misterność i piękno oraz kunszt koronki koniakowskiej.

Warsztaty prowadzone przez :

Warsztaty taneczne

W kulturowym dziedzictwie ludowych tradycji muzycznych Górnego Śląska ważne miejsce zajmuje bogaty zasób repertuaru tanecznego. Dawniej, funkcjonował powszechnie w obrębie społeczności regionów i należał do form użytkowych i obrzędowych. Obecnie, polski taniec ludowy stanowi oddzielny nurt, element folkloru, na który wzrasta zapotrzebowanie praktyczne i sceniczne. Zespół „Śląsk”, aktywnie włączając się w proces upowszechniania polskiego dziedzictwa kulturowego, formułuje procesjonalną ofertę i zadania w dziedzinie edukacji artystycznej. Warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych stanowią otwartą formę edukacyjno-artystyczną w pełnym zakresie nauczania praktycznego oraz metodycznego. Celem warsztatów jest nauka elementów i form polskich tańców regionalnych i narodowych w różnym stopniu zaawansowania. Uczestnicy warsztatów w przystępnej formie poznają elementy taneczne i sposób wykonania polskich tańców narodowych – Krakowiaka i Poloneza oraz regionalnego tańca jakim jest Trojak. Warsztaty prowadzone są przez pedagogów Zespołu „Śląsk”, posiadających wiedzę merytoryczną, doświadczenie oraz umiejętność stosowania technik i pracy w grupach. Warsztaty taneczne stwarzają platformę edukacyjną w zakresie polskich tańców ludowych i narodowych oraz alternatywę poznania autentycznego repertuaru tanecznego i dorobku pokoleń Polaków. Są odpowiedzią na potrzebę poznania, zachowania i przekazywania kolejnym pokoleniom autentycznych form i stylów wykonawczych polskich tańców ludowych i narodowych.

Warsztaty prowadzone przez :

Warsztaty naukowe

prowadzone przez Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (ŚFN)

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (ŚFN) to wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę, które błyskawicznie zyskało status największego w Polsce i jednego z największych w Europie wydarzeń o takim charakterze w kategorii tych organizowanych w jednym miejscu i pod dachem. A do tak szybkiego rozwoju i osiągnięcia europejskiego poziomu wystarczyło zaledwie kilka lat – pierwsza z pięciu dotychczasowych edycji odbyła się dopiero w 2016 roku! 

Główną ideą ŚFN jest chęć przekonania mieszkańców województwa śląskiego, że nauka jest dla wszystkich i że nigdy nie jest za późno, żeby się nią zainteresować; że poszerzanie wiedzy może być pasjonującą rozrywką i sposobem na spędzenie wolnego czasu; że nauka nie jest jedynie tematem uczonych dysput w salach wykładowych i laboratoriach, ale wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia, a stykamy się z nią znacznie częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. 

Na program każdej edycji festiwalu składają się setki aktywności różnego rodzaju: wykłady, warsztaty, pokazy, stanowiska zgrupowane w sześciu obszarach wiedzy (przyroda, technika, nauki humanistyczno-społeczne, nauki ścisłe, medycyna i zdrowie, sztuka), wystawy, koncerty czy spotkania z gośćmi specjalnymi festiwalu (także w bardziej kameralnej formie, kiedy publiczność festiwalowa może zadać pytanie interesującym postaciom ze świata nauki i nie tylko). W ramach ŚFN promujemy również dokonania wynalazców amatorów, którzy mogą zaprezentować swoje nowatorskie rozwiązania techniczne w strefie OFF Science (a publiczność wybiera najlepsze z nich w Przeglądzie Garażowych Wynalazków). W konkursie POP Science nagradzamy z kolei osoby i inicjatywy popularyzujące naukę na różne sposoby. 

Najlepszym wskaźnikiem słuszności obranego kierunku jest zaufanie, jakim obdarzyła nas festiwalowa publiczność – pięć dotychczasowych edycji przyciągnęło do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (pierwsze cztery edycje) oraz do plenerowego Miasta Nauki nad Rawą (edycja piąta) ponad 175 tysięcy osób, a kolejne kilkanaście tysięcy śledziło festiwalowe wydarzenia w internecie! 

Sukces festiwalu zaowocował propozycją pełnienia funkcji ambasadora województwa śląskiego podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim – ekspozycji prezentującej nasz kraj na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Rola ŚFN nie ograniczy się jednak jedynie do tej zaszczytnej funkcji: reprezentanci festiwalu, naukowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaproponują odwiedzającym Pawilon Polski serię warsztatów poświęconych budowaniu własnej rakiety kosmicznej, odnawialnym źródłom energii elektrycznej oraz procesom urbanizacji i metropolizacji regionu. 

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content