Pokaz mody – Kolekcja Kwiaty Koniakowa

Pokaz mody „Kwiaty Koniakowa” jest prezentacją kolekcji sukien, która została wykonana techniką szydełkowej koronki koniakowskiej cieszącej się najwyższą jakością na świecie.

Hasło przewodnie „Kwiaty Koniakowa” nawiązuje do piękna i ponadczasowości koniakowskiej koronki, w których każda kobieta rozkwita jak najpiękniejszy kwiat.

Kolekcja została zaprojektowana przez artystkę Beatę Bojdę, uheklowało ją 17 koronczarek z Koniakowa, a nad całością projektu czuwała Lucyna Ligocka – Kohut.

To największa w historii kolekcja strojów z koronki koniakowskiej, która była tworzona 3 lata, z wielką dbałością o detale.

Podczas pokazu, zobaczymy heklowane sukienki ślubne, koktajlowe i wieczorowe, które założyć można na wyjątkowe okazje – ślub, wesele przyjaciółki, czy wieczorne wyjście. Nie zabraknie dodatków, pelerynek, narzutek, pojawiają się także stroje casualowe jak szorty i bluzki. Dominujące kolory to beż i biel – tradycyjne barwy używane w tradycji koniakowskiego heklowania z dodatkiem czerni. Minimalizm w kolorystyce wynagradza bogactwo formy i wzorów. Zdolne ręce artystek z Koniakowa przeniosły kwiaty wprost z beskidzkich górskich łąk i pól na sukienki z kolekcji. W pokazie tradycja łączy się z inspiracją współczesną modą . Pojawia się asymetria, rozcięcia, obfite rękawy. Warto dodać, że wykonanie jednej kreacji z koronki koniakowskiej to około 3 miesięcy pracy wprawnej koronczarki. Cała kolekcja wykonana jest z bawełnianych nici firmy Ariadna model 50.

Dopełnieniem kreacji jest koronkowa biżuteria i ozdoby do włosów. Na głowach modelek zaprezentowane są opaski i fascynatory z wielu spiętrzonych warstw heklowanych kwiatów. Korony wykonane przez Monikę Majdę są znakiem tego, że koronka jest królewskim i niezwykle szlachetnym rękodziełem.

Drugą odsłoną pokazu jest kolekcja ETNO autorstwa Beaty Bojdy, projektantki, makijażystki i artystki inspirującej się stylem etnicznym. W pokazie zachwyci nas bogactwo kolorów i wzorów. To hołd złożony barwnej ludowości różnych regionów Polski połączony z futurystycznymi rozwiązaniami w krojach.

Dopełnieniem kolekcji jest artystyczny makijaż, wyrazista folkowa biżuteria i dekoracyjne nakrycia głowy. Królują tu korony i wianki z kwiatów z krepiny. Tradycja ich wicia pielęgnowana jest w różnych regionach Polski. To wielki hołd złożony ludowości, gdzie wianek niesie z sobą szczególną symbolikę – wiąże się z weselem, świętem, sferą sacrum. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną, XIX metodą.

Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno, gdzie odnaleźć można nawiązania do ludowości Podkarpacia, Małopolski i Żywiecczyzny, jak i stylu meksykańskiej artystki Fridy Kahlo.

Twórcy pokazu

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content