warsztaty-odnawialne-zrodla-energii

Odnawialne źródła energii elektrycznej oraz urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, jako ambasador województwa śląskiego podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju, przygotował cykl warsztatów dla dzieci, w których będzie można wziąć udział w trakcie Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim między 27 stycznia a 3 lutego 2022 roku.

Wśród naszych propozycji znajdują się warsztaty „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, które będą realizowane pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”.

Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, potrwają 45 minut i będą dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią, rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudują wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – ci bardziej kreatywni będą mogli samodzielnie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a ci mniej biegli i młodsi będą mogli skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.

Podczas warsztatów zostaną wykorzystane również mapy województwa śląskiego z zaznaczonymi obiektami (ważnymi w kontekście tematyki zajęć).

W trakcie warsztatów „Odnawialne źródła energii elektrycznej” będzie mowa o farmach wiatrowych, elektrowniach wodnych, ogniwach fotowoltaicznych oraz mikrobiogazowniach, a dzieci zbudują wiatrak lub turbinę wodną (piaskową) z dostarczonych ekologicznych materiałów, takich jak tektura, papier, patyczki do lodów, pinezki czy korek.

Z kolei w czasie warsztatów „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków” opowiemy o skansenach, zamkach obronnych, pałacach i nowoczesnej zabudowie oraz materiałach wykorzystanych do ich stworzenia, a więc drewnie, ziemi, glinie, kamieniu, cegle, złocie, betonie, stali czy szkle. Uczestnicy zbudują z dostarczonych ekologicznych materiałów (tektura, papier, patyczki do lodów/szaszłyków, kamyki/klocki, plastelina/modelina) drewniany szałas, budowlę z kamieni/cegieł, rzeźbionych i zdobionych „szkłem” (folia spożywcza), „srebrem” i „złotem” (folia aluminiowa).

Warsztaty poprowadzą pracowniczki Instytutu Inżynierii Materiałowej na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, biorące udział w wielu działaniach popularyzujących naukę. Dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ jest specjalistką w zakresie krystalografii i dyfrakcji rentgenowskiej oraz badań strukturalnych materiałów amorficznych, mikro- i nanokrystalicznych. Mgr inż. Izabela Matuła doktoryzuje się w dziedzinie inżynierii materiałowej, a jej zainteresowania badawcze dotyczą potencjalnego zastosowania stopów tytanu w medycynie.

Warsztaty poprowadzą

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content