Kuchnia śląska

Kuchnia śląska jest mieszaniną wpływów różnych kultur. Możemy znaleźć w niej wpływy kuchni niemieckiej, czeskiej, austriackiej, żydowskiej, kuchni wiejskiej, obfitej i tłustej kuchni góralskiej, a także wykwintne elementy kuchni mieszczańskiej i myśliwskiej, dlatego też jest kuchnią niezwykle różnorodną.

Kuchnia śląska przetrwała w niezmiennej formie dzięki wielopokoleniowości śląskiego (kilka pokoleń mieszkających razem) czyli tradycji przekazywanej od babci, poprzez matkę i córkę, a także temu, że Ślązaczki z ogromnym namaszczeniem i szacunkiem podchodziły do przygotowywania potraw zarówno na co dzień jak i od święta.

A jaka właściwie jest kuchnia śląska?
Można ją określić jako ciężką i konkretną. Niektórzy określają ją nawet „chłopską”, ponieważ daniami z tego rejonu nie sposób nie najeść się do syta. Opiera się ona na różnego rodzaju mięsiwach, ziemniakach oraz sosach. Dlaczego akurat tak to wygląda? Fakt ten wiąże się przede wszystkim z tym, że górnicy z tych terenów potrzebowali wysokokalorycznych potraw dzięki którym mieli siłę na ciężką pracę.

Do przygotowywania posiłków wykorzystywano przede wszystkim własne produkty
Tu zawsze najważniejszym z posiłków był obiad . Oczywiście jest to danie, które jedli mężczyźni zaraz po powrocie z pracy. Przygotowywały go kobiety, których zadaniem było – ogólnie rzecz biorąc- dbanie o ognisko domowe. Do podstawowych produktów obiadowych zaliczano mięso, kapustę, ziemniaki i chleb. Nie mogło się obyć bez zupy . Tutaj najczęstszymi były: grochówka , kartoflanka albo kapuśniak z żeberkami – prawdziwy rarytas! Składniki, z jakich przygotowywano poszczególne dania, uzależniano od konkretnego gospodarstwa, uprawy oraz oczywiście pory roku. Latem zajadano się różnego rodzaju owocami, wiosną stawiano na młode ziemniaki i warzywa.

Program

12:30-13:30 Degustacja dań kuchni śląskiej polecanych przez Szefa Kuchni Remigiusza Rączkę

Dania degustacyjne

  • Gęsi smalec z chlebem
  • Ser kozi z brusznicą siewierską
  • Śląska moczka
  • Tradycyjne oblaty z miodem cieszyńskim
  • Wybór słodkości: batony świąteczne, śląski ćwibak, figi z nugatem, trufle śląskie z płatami róży

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content